W PRZEDSZKOLU JĘZYKOWO- ARTYSTYCZNYM ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA Z:

  • Języka angielskiego (od poniedziałku do czwartku)
  • Języka niemieckiego (piątek)

 W złobku wprowadzamy dzieci w świat języka obcego poprzez zabawę, piosenki i filmiki edukacyjne. Prowadzone są również zajęcia z lektorem;

JĘZYK ANGIELSKI W ŻŁOBKU- JAK ROZSĄDNIE WPROWADZAĆ DZIECKO W ŚWIAT JĘZYKA OBCEGO?

Nauka języka obcego już od najwcześniejszych momentów życia malucha budzi wiele kontrowersji. Sceptycy takiego pomysłu tłumaczą swoje stanowisko dość konkretnymi opiniami, chociażby faktem, ze dziecko obcujące od początku z językiem innym niż ojczysty może mieć trudności w nauce swojego języka. Twierdzą, ze najważniejsze jest prawidłowe przyswojenie języka rodzimego, dopiero później można zaczynać naukę języków obcych.

Nie należy jednak tak drastycznie rozpatrywać tej kwestii. Naukę języka obcego można już zacząć w 6 miesiącu życia, co może wydawać się absurdalne, gdyż dziecko jeszcze nie mówi w swoim języku. Jednak przebywanie w otoczeniu osób mówiących po polsku i po angielsku to dobry start językowy, który przy przemyślanym podejściu nie zaszkodzi maluchowi.

Małe dziecko przede wszystkim poznaje znaczenie dźwięków, przypisuje obraz konkretnemu brzmieniu- wyrazowi. Nie chodzi tu o zdziałanie cudu, dzięki któremu nasz maluch pierwsze słowo wypowie w języku angielskim, byłoby to raczej nieco nienaturalne, jednak poprzez osłuchiwanie się z językiem obcym od najmłodszych lat, dziecko łatwiej uczy się języka obcego w szkole. Dzieci, które maja kontakt z językiem angielskim od najmłodszych lat już w wieku 2-3 lat rozumieją proste komunikaty wysyłane do nich w języku angielskim, ok. 3-4 r. ż. zaczynają wplatać w wypowiedzi pojedyncze wyrazy, potem próbują konstruować proste zdania.

Nauka języka przez zabawę, słuchanie piosenek, wierszyków, rymowanek, osłuchanie się z językiem na zasadzie obcowania z osobą anglojęzyczną, nauka prostych zwrotów rozwija inteligencję językowa dziecka.

Powstaje mnóstwo żłobków, które stawiają na rozwój językowy maluchów. Równie liczna jest liczba metod nauki języka oferowanych już dla najmłodszych szkrabów. Ze swojej strony zachęcam Was do wypraktykowania wczesnego oswajania dziecka z językiem obcym. Możecie w ten sposób sprawić, że maluch nie będzie miał w przyszłości problemów z nauką i polubi języki obce, co ułatwi mu zdecydowanie start w szkole.

Dorota Waszczuk- pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny